Kommunfullmäktigegruppen | Sverigedemokraterna i Linköping

Kommunfullmäktigegruppen

Kommunfullmäktigegruppen

 

Vid kommunalvalet år 2014 till Linköpings kommunfullmäktige så fick Sverigedemokraterna 8,21% av rösterna, vilket resulterade i sex stycken erhållna mandat. Det innebär att partiet mer än fördubblade sitt stöd från kommunalvalet år 2010, då SD erhöll 3,73% av rösterna, vilket då resulterade i tre stycken erhållna mandat.

 

Kommunfullmäktigegruppen består av:

Jonas Andersson
Gruppledare i kommunfullmäktige, ledamot i kommunstyrelsen samt ledamot i geografiska utskottet Centrala Linköping.

E-post: jonas.andersson2@linkoping.se & jonas.andersson@sd.se
Telefon: 013-20 70 53

Klas Ahlberg
Ledamot i kommunfullmäktige, ersättare i kommunfullmäktiges valberedning, ledamot i kommunfullmäktiges ekonomiutskott samt ledamot i geografiska utskottet Landeryd.

E-post: klas.ahlberg@linkoping.se & klas.ahlberg@sd.se

Christer Johansson
Ledamot i kommunfullmäktige, ledamot i kommunfullmäktiges valberedning samt ledamot i geografiska utskottet Berga.

E-post: christer.a.johansson@linkoping.se & k.a.christer.johansson@sd.se

Sonny Persson
Ledamot i kommunfullmäktige samt ledamot i geografiska utskottet Vreta kloster/Ljungsbro.

E-post: sonny.persson@linkoping.se & sonny.persson@sd.se

Johan Pettersson
Ledamot i kommunfullmäktige samt ledamot i geografiska utskottet Johannelund.

E-post: johan.a.pettersson@linkoping.se

Hans Ericson
Ledamot i kommunfullmäktige samt ledamot i geografiska utskottet Vårdnäs.

E-post: hans.ericson@linkoping.se

Gunnar Franzén
Förste ersättare i kommunfullmäktige

E-post: gunnar.franzen@linkoping.se

Göran Söderbergh
Andre ersättare i kommunfullmäktige

Torsten Svärdström
Tredje ersättare i kommunfullmäktige